dvere

DVERE od spoločnosti MONTASTAV SK s.r.o.

Aj keď sa nám dvere zdajú byť celkom bežným interiérovým prvkom, mnohokrát môžu prekvapiť práve tým, že ich výber, kúpa a montáž nie je až taká jednoduchá…

Dvakrát meraj a raz strihaj…

meter

Skôr, než sa vyberieme do špecializovanej predajne dverí, musíme vedieť presné rozmery stavebného otvoru, pre ktorý sú dvere určené. Vo väčšine prípadov sa totiž dvere predávajú spolu so zárubňami. To platí nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách, pretože do starých kovových zárubní už dvere nezoženieme a ak áno, bolo by to na úkor výsledného vzhľadu.

Samozrejme, rozhodujúca je aj výška otvoru, ktorá je pri výstavbe domu daná stavebnou normou platnou v danej krajine. Tí, ktorí pestujú „nákupnú turistiku“ do okolitých krajín, by mali vedieť, že napríklad v Poľsku je normovaná výška dverí o niečo vyššia ako u nás. Problémy s výškou dverí sa vyskytujú aj pri rekonštrukciách starších bytov. Málokto sa unúva odstrániť staré podlahy a tak sa veľakrát stáva, že po navrstvení podláh musíme zakúpené dvere skracovať.

Aké dvere sú pre mňa tie najlepšie?

dvere

Prakticky všetci výrobcovia kvalitnejších značkových dverí vyrábajú dvere predovšetkým na objednávku. Špecializované predajne majú na sklade zvyčajne len tie najjednoduchšie modely dverí a určité typy zárubní. Zákazník si vyberie v katalógu alebo vo vzorkovej predajni typ dverí, povrchovú úpravu a farebnosť, takže variácií dverí môže byť nespočetne veľa.

Výsledný vzhľad dverí ako i odolnosť voči mechanickému poškodeniu do značnej miery závisí aj od zvolenej povrchovej úpravy. Najlacnejšou verziou sú lakované dvere, avšak odborníci odporúčajú laminát, pretože je odolnejší. Pre zákazníkov, ktorí uprednostňujú prírodné materiály, sú na trhu dostupné dýhované dvere.

Pokiaľ ide o farby, v súčasnosti sú populárne skôr tmavšie odtiene drevín. I keď módne trendy na Slovensku sú skôr lokálneho charakteru. Zatiaľ čo v Bratislave sa predávajú najmä tmavé odtiene, v iných regiónoch ešte stále prevláda klasika – dub, borovica a podobne.

Detaily tvoria celok...

dvere

A čo by to boli dvere bez kľučky? Výber kovaní je naozaj široký. V ostatnom čase sú obľúbené rozetové kovania, pri ktorých tvorí kovanie na kľučku a na zámok dva samostatné diely. Pre tých, ktorí uprednostňujú kovanie štítové t.j. v jednom kuse, je dôležité vedieť rozteč, čiže vzdialenosť medzi stredom otvoru na kľučku a na zámok. Pokiaľ si nie ste istý, je vhodnejšie siahnuť po rozetovom kovaní, pri ktorom na vzdialenosti medzi kľučkou a zámkom nezáleží.

Dizajn kľučky treba prispôsobiť štýlu dverí. Čo sa týka materiálového prevedenia, najžiadanejšie sú strieborné kovy – či už matné brúsené alebo leštené, ktoré dobre ladia s moderným dizajnom. Zlaté a bronzové kľučky, ktoré idú na odbyt trochu menej, sa hodia skôr do štýlových rustikálnych interiérov.

Ak sa teda rozhodnete kúpiť vášmu bytu či domu nové dvere, nezabudnite sa riadiť týmito základnými radami. Nech vám dobre slúžia!

Spoločnosť MONTASTAV SK Vám ponúka výber dverí zo širokého sortimentu od firiem ako je CENTURION-R alebo PORTA DOORS, bezpečnostné dvere SECURITO.

endflag